Skip to main content

Een bezoek aan Spurgeon's Metropolian Tabernacle

In 2019 liep ik vanuit de kleine jachthaven van Schiermonnikoog richting het dorp. Als je het dorp inloopt is links een huis dat uitpuilt van de boeken. Het is een soort winkel aan huis, er is alleen bijna geen plek meer om te wonen.

Allemaal gebruikte boeken die je kan kopen. En ja daar moet ik als boekenliefhebber zeker even snuffelen.

Achterin vond ik een boek van Otto Funcke met als titel: Beelden en Schetsen uit Engeland.  Ik bladerde nieuwsgierig in het boek en zag dat deze Otto Funcke een beschrijving geeft van zijn bezoek aan de Metropolian Tabernacle van Charles Spurgeon.

De Metropolian Tabernacle was de eerste megakerk. Hij stond in Londen en kon 10.000 bezoekers bevatten. Ondanks dit grote aantal stonden de mensen ook buiten. Dat zoveel mensen een preek van Spurgeon konden volgen zegt wel het een en ander over de akoestiek van dit gebouw, de articulatie die Spurgeon gebruikte en het volume van zijn stem. Maar ook de rust die de bezoekers moeten hebben gehad om met elkaar ademloos te luisteren. Microfoons en geluidsinstallaties bestonden nog niet in die tijd.

Het is dus een letterlijk verslag van hoe het er aan toe gaat in die beroemde Metropolian Tabernacle.

Het boek is geschreven naar aanleiding van een reis naar Londen die de auteur in 1882 maakte. In London bezocht hij niet alleen de beroemde kerk van Spurgeon, maar bracht hij ook een bezoek bij het in die tijd opkomende Leger des Heils. Al met al een ooggetuige verslag van twee ontwikkelingen in de 19de eeuw die vandaag de dag nog steeds invloed hebben.

Otto Funcke was overigens een zeer gewaardeerd schrijver uit de 19de eeuw. Hij was predikant, maar kon vanwege zijn gezondheid niet in een gemeente dienen. Maar hij kon ook goed schrijven en daarin vond hij zijn roeping. Hij gebruikte het om het goede nieuws van het Evangelie te verkondigen.

Zijn boeken riepen reacties op van lezer en ze stuurden brieven met vragen om pastoraal advies. Otto Funcke beantwoordde al deze vragen. Zo was hij nog steeds predikant, ook al had hij niet de gezondheid om een gemeente te dienen. Hij kon wel dienen met de pen.

Het boek Beelden en Schetsen uit Engeland is inmiddels als fotografische herdruk verkrijgbaar bij Importantia Publishing (Opens in a new window).

De donateurs van Gratis Theologieboek kunnen het hieronder downloaden. (Log-in vereist)

De downloads zijn beschikbaar voor de ondersteuners van Gratis Theologieboek.

Bekijk de mogelijkheden (Opens in a new window)

0 comments

Would you like to be the first to write a comment?
Become a member of theologische bibliotheek digitaal toegankelijk als PDF-scans and start the conversation.
Become a member